Більша частина людей солідного віку змушена носити знімні протези. Раніше такі конструкції часто виглядали жахливо і викликали дискомфорт у пацієнтів. Однак сучасні знімні зубні протези можуть бути досить естетичними і комфортними. Але як би ідеально і сучасно не виглядали подібні конструкції, за ними важливо вміти грамотно доглядати. В іншому випадку, порушення гігієни призведе не тільки до швидкого виходу протезів з ладу, а й до серйозних проблем зі здоров’ям.
Звикання до штучної щелепи.
Звикати до штучної щелепи доведеться не менше одного-двох місяців. Цей процес часто є досить складним і болючим. При цьому багато хто проходить через натирання конструкцій, а також традиційно відчувають труднощі при жуванні і розмові.
Тут без сили волі та наполегливості ніяк не обійтися. Як би важко це не було, лікарі рекомендують перші два тижні протез не знімати навіть вночі. При цьому пацієнту радять «виговоритися» завдяки розмові та читанню вголос, особливо перед дзеркалом.
У перший місяць після установки пластин більшість людей звертається до свого ортопеда з питань зручності носіння протеза, і це правильно. За установкою протезів слідує кропіткий і непростий процес підгонки. Адже будь-яка зазубрина на пристроях може спровокувати розвиток багатьох проблем зі здоров’ям пацієнта, а процес звикання до нього зробиться вкрай болючим.
Носіння зубних конструкцій полегшується використанням фіксуючих засобів (гель, крем, клей, паста, бальзам, яка фіксує смужка). При цьому пластини відмінно прилягають і не мають зазорів між яснами для потрапляння харчових крихт.
Якщо знехтувати гігієною
Будь-який знімний протез є для організму чужорідним тілом, який постійно дратує ротову порожнину. Саме тому гігієна рота для пацієнта після протезування завжди є особливо відповідальним процесом.
Важливо не тільки правильно доглядати за самими знімними пластинами, а й своєчасно і ретельно доглядати за органами ротової порожнини (зуби, ясна, язик).
Якщо відмахуватися від головних правил догляду за ротом і своїми «штучними зубами», це швидко призведе до таких неприємностей, як відштовхуючий запах з рота, натертості і запалення ясен, хворобливість при жуванні і дискомфорт при розмові. Потім пацієнт взагалі не зможе користуватися своїм протезом.
А якщо недбало зберігати свій знімний протез і очищати його «як-небудь», це неминуче призведе до його швидкої поломки. Навряд чи подібна перспектива порадує кого-небудь. Сучасні пластини зовсім не дешеві.
Основними неприємностями при недостатньому догляді за протезом і ротовою порожниною можуть бути:
- запальні процеси ясен і зубів (гінгівіти, стоматити, пародонтит);
- виразки в роті (навіть ідеально підігнаний протез в якихось місцях може натирати, така постійне навантаження негативно впливає на слизову);
- неприємний запах при відкриванні рота (через мікробних токсинів);
- псування зубів (наліт, що накопичується на залишилившихся природніх зубах приводить до каріозного процесу і їх руйнування);
- неприємний смак у роті (винні бактерії, дратівливі рецептори язика);
- потемніння пластин (наслідок симбіозу бактеріальних утворень і барвників з їжі, напоїв і сигарет).
Нехай навіть зубний протез зовсім невеликий і замінює лише один – два зуби, догляд за ним все одно необхідний грамотний. Інакше постраждає не тільки естетична сторона зовнішності, але і з’являться наслідки у вигляді втрати зубів і хронічних патогенних процесів в роті.
Чищення протезу
До знімних зубних конструкцій відносять моделі:
- іммедіат;
- бюгельні протези;
- акрилові, силіконові або нейлонові;
- пластинчасті.
При відсутніх зубах їх можуть замінювати повними або частково-знімними конструкціями.
Незалежно від матеріалу і виду зубного протеза, доглядати за ним все одно доведеться. Чистка знімних пластин багато в чому продовжує термін їх використання. Зазвичай стоматологи навчають своїх пацієнтів правилам чищення штучної щелепи в домашніх умовах.
Дані правила догляду поширюються на конструкції з пластмаси і нейлону. Всі нижче перераховані пункти підходять для протезів цих різновидів.
Основні моменти очищення
Після кожного прийому їжі протез потрібно знімати і промивати водою (краще кип’яченою). Такий простий спосіб позбавить від накопичення залишків їжі на ньому і не дозволить бактеріям надлишково розмножуватися.
Зазвичай рекомендують щоденне чищення спеціальною (або звичайною) м’якою зубною щіточкою з використанням спеціальної фтористої зубної пасти. Це робиться під проточною водою. При чищенні поводитися з конструкцією потрібно акуратно, адже протези є крихкими конструкціями і їх елементарно зламати.
Для миття пластин застосовують щітку з двома типами щетини на голівці. При цьому жорсткою щетиною у вигляді зигзага чистять зовнішній звід протеза, а опуклою м’якою частиною щетини добре вимивається внутрішня його частина.
Паста наноситься на весь протез і круговими рухами щіточки «спінюється» протягом 10 хвилин. Потім досить пройтися по всій пластині і промити її водою. Обробляти так конструкції потрібно не менше 2 разів на день.
Чимало зубних техніків вважають зубну пасту невідповідним складом для очищення дентальних пластин. Часто така чистка дряпає протез. Замість неї рекомендують мити конструкції мильною водою.
Досвідчені пацієнти радять стелити при чищенні протеза махровий рушник під ним або наповнювати раковину водою. Тоді штучна щелепа не розіб’ється, якщо навіть її випадково впустити в цей момент.
Дезінфекція знімних зубних протезів
Важливо також періодично (кілька разів на тиждень, а краще щодня) проводити повну дезінфекцію протеза, занурюючи його на ніч в спеціальний розчин. Такі розчини виготовляються самостійно на основі таблеток або купуються в аптеці вже готові (Protefix, President, ROKS, Corega).
Для розчину одна таблетка розчиняється в половині стаканчика кип’яченої води. Після 15 хвилин перебування в такому розчині, протез промивають відстояною водою. Саме такі спеціальні склади не тільки знезаражують пластину, але і механічно розчиняють надлишки фіксуючих засобів.
Сучасні фіксуючі засоби мають у своєму складі силіконові полімери, які грають роль бар’єру для розмноження бактерій.
-
Домашні методи не замінюють професійну чистку протеза. Для цього його періодично потрібно показувати ортопеду для огляду і необхідного коригування.
-
За допомогою спеціальних абразивних складів протез ідеально очищається і виглядає, як тільки що виготовлений. При цьому всі мінеральні відкладення знімаються з конструкцій. Такий процес досить застосовувати раз на пів року.
Прекрасним сучасним методом чистки і знезараження знімних конструкцій є ультразвукова санація. Вона проводиться в стоматологічних кабінетах один раз в 6 місяців. Ультразвукова ванночка знищує бактеріальні забруднення, наліт і нейтралізує результат фарбування харчовими продуктами.
Догляд за порожниною рота
Порожнина рота вважається найбільш інфікованою областю всього організму. Величезна армія різноманітних бактерій тільки і чекає, щоб почати активно розмножуватися і заполонити своїми колоніями організм.
Одним з факторів, що сприяють зростанню і розмноженню хвороботворних мікробів в роті, є недбале ставлення людини до особистої гігієни. Тому не можна несерйозно ставитися до догляду за ротовою порожниною.
Основні пункти гігієни порожнини рота
Перед тим, як вранці надіти зубний протез, важливо подбати про чистоту порожнини рота. Для цього краще за все робити так:
- Обполоснути рот і очистити від їжі. Якщо залишилося навіть кілька своїх зубів, попередня чистка зубів, язику та піднебіння м’якою щіткою з пастою обов’язкове. Зручно застосовувати щіточки з силіконовими сосочками для чищення язику та піднебіння.
- Якщо у пацієнта не залишилося власних зубів, йому досить просто протерти рот марлевим тампоном.
Зберігання протезів
Раніше зубні протези доводилося зберігати в склянці з водою, про що часто розповідали масу смішних і курйозних історій. Такий спосіб зберігання знімних конструкцій був необхідний, бо матеріал з каучукової маси швидко висихав і розтріскувався.
Сучасні матеріали для зубних пластин (нейлон, метал, силікон або акрил) не розтріскуються і не вимагають нічного зберігання в рідинах.
Більшість пацієнтів зберігають свої штучні зуби в зручних футлярах або контейнерах із пластмаси. Також протез можна зберігати загорнутим в чисту х / б тканину. Головним тут є зручність для пацієнта і збереження конструкцій.
Не можна допускати до протеза дітей або тварин, здатних його пошкодити. Важливо також його зберігати в надійному місці, не допускаючи його падіння або впливу важких предметів. Хоча сучасні конструкції можуть витримувати серйозні жувальні навантаження, вплив на них важких предметів або падіння з висоти на тверду поверхню легко може їх зруйнувати.
Перед установкою важливо оглядати протез кожен раз для виявлення будь-яких поломок або нерівностей (щербини, потертості, погнутости, тріщини). Уявний незначний дефект в ньому може серйозно ускладнити нормальне життя пацієнтові, приводячи до постійних незручностей і хворобливості при використанні. Пластини при цьому не тільки починають натирати ясна і стають постійним джерелом травматизму слизової рота, але і швидко розбовтуються і виходять з ладу.
Нюанси харчування зі штучними зубами
Вкрай важливо правильно підбирати харчове навантаження після протезування, щоб термін служби знімних пластин був довгим.
Перші пів року їжа використовується максимально подрібнена і м’яка. У цей момент багато пацієнтів скаржаться на порушення смакових відчуттів, слинотеча, прикусуванням мязика або щік, часте попадання під протез їжі.
Через пів року раціон стає більш насиченим. З’являється можливість використовувати різні рибні, м’ясні та овочеві страви.
Забороненими після протезування є горіхи, насіння, сухарі, льодяники, іриски і жуйки. Великі шматки твердої їжі (яблука, морква та ін.) Також здатні зруйнувати протез або спровокувати болі при їжі.
Також не бажано вживання продуктів, що володіють забарвлюючим ефектом (міцні чай або кава, червоне вино, газована вода з барвниками). Такий же неприємний ефект має і нікотин.
Правильний догляд за зубними протезами просто необхідний. Але не варто засмучуватися через безліч обмежень при їх використанні. Зазвичай за короткий час більшість людей звикають і до протеза, і до нюансів догляду за ним. Сучасні зубні конструкції стають зручними і дозволяють людині не відмовляти собі ні в яких життєвих задоволеннях.