Чутливість зубів, або гіперестезія твердих тканин зубів, є дуже поширеним захворюванням серед населення всього земного шару. І той факт, що в пошуковику 1000 запитів на зразок «Лікування чутливості зубів домашніми засобами», «Хворобливість зубів при вдиханні холодного повітря», «Яку пасту вибрати, щоб зуби стали менш чутливі до холодної води », в черговий раз доводить те, що люди хочуть розв’язувати свої проблеми самі, через інтернет, при цьому не звертаючи уваги на те, що спочатку потрібно усунути саму причину, що викликає проблему. І мова тут не завжди тільки про стоматологію.
Цікавим фактом є те, що чутливість зубів з’являється ближче до 3 – 4 десятку життя. Так само чутливість зубів зустрічається частіше у жінок, ніж у чоловіків.
Чутливість зубів — це більш болюча і швидка гостра реакція зубів на подразники. Тобто цей біль може бути як на холодне, так і на гаряче — термічні подразники, біль може бути від механічного впливу — чистка зубів, від вживання їжі (кислої, гострої, солодкої) – хімічні подразники.
Етіологія чутливості зубів
Як банально б не звучало, але етіологія чутливості зубів до кінця не вивчена. Хоча, може, вивчена вона з багатьох сторін, але єдине пускового фактора або механізму в розвитку підвищеної чутливості зубів не виявлено.
Тобто чутливість зубів викликає група чинників. Серед них:
- Тріщини, відколи емалі;
- Неправильна техніка чищення зубів -> горизонтальні рухи -> клиновидний дефект;
- Висока абразивність пасти;
- Жорстка щітка, надмірні зусилля при чищенні зубів;
- Патологічна стертість зубів;
- Надмірне вживання кислих продуктів харчування;
- Обробка зубів під вкладки і коронки;
- Відбілювання зубів;
- Каріозний процес;
- Неправильна техніка лікування карієсу – тривалий протруювання;
- Неправильна груба техніка проведення професійної гігієни порожнини рота;
- Рецесія ясен (фізіологічна);
- Порушення обмінних процесів в організмі (порушення кальцій – фосфорного обміну);
- Психосоматика, психоневрози;
- Генетичні порушення в розвитку твердих тканин зубів;
- Генетична схильність.
Наявність захворювань систем організму: ендокринні порушення, захворювання шлунково – кишкового тракту, серцево-судинної системи.
Важливий момент, який слід уточнити, – це рецесія ясен. Саме фізіологічна, коли міграція ясна в напрямку верхівки кореня пов’язана тільки з віком і віковими змінами в періодонті.
Теорії виникнення підвищеної чутливості зубів.
Причин багато, а значить, має бути та багато теорій, якими намагалися пояснити механізм розвитку підвищеної чутливості зубів. Але багато теорій були відхилені з – за того, що клінічно не були підтверджені. На даному етапі досліджень механізму розвитку підвищеної чутливості зубів, велику поширеність має гідродинамічна теорія. У 1980 році вчений M.Brannsuom в ході своїх досліджень довів: дентин складається з трубочок, які мають S – подібну форму. У трубочках є дентинна рідина, яка при впливі РІЗНИХ подразників може рухатися в будь-якому напрямку.
І саме цей рух і призводить до виникнення гострого болю в зубі, швидко проходить, оскільки відбувається зміна тиску в дентинному канальці на рецепторне нервове закінчення, і виникає нервовий імпульс. Надалі ця теорія була підтверджена багатьма вченими. І зараз розглядається як найбільш переконливий доказ шляху виникнення підвищеної чутливості зубів.
Морфологічна картина при підвищеній чутливості дентину
Морфологічна картина при підвищеній чутливості дентину характеризується тим, що на ділянці дентину спостерігається безліч відкритих дентинних канальців. Деякі джерела вказують на те, що кількість відкритих дентинних канальців у 8 разів більше, ніж закритих; і що ширина відкриття (діаметр дентинного канальця) у 2 рази більше в порівнянні зі звичайним дентинним канальцем. В нечутливому дентині дентинні канальця наповнені мінералізованою речовиною, які мають чітку структуру на відміну від дентину з підвищеною чутливістю.
Підсумувавши, приходимо до того що чутливість (гіперестезія) зубів – поліетіологічне захворювання. В основі якого – відкриті дентинні канальці, рух рідини по яких призводить до зміни тиску на нервові закінчення. Виникає хворобливість.
Клінічні прояви гіперестезії зубів
Клінічні прояви гіперестезії зубів починаються з незначної легкої хворобливості при вдиханні холодного повітря, при вживанні холодних продуктів харчування як рідких, так і твердих. При цьому, чим значніше процес підвищеної чутливості, тим біль буде більш інтенсивної та тривалою. Часто пацієнти приходять і точно можуть вказати, на що виникає біль, коли і де. У пацієнтів з генералізованою формою і з субкомпенірованним або ж деконмпенсированним плином відзначається зубний наліт, карієс у стадії плями, оскільки внаслідок хворобливості утруднена чистка зубів. У таких пацієнтів може бути змінено обличчя – стає одутлим, утруднена мова – вони намагаються мінімально торкатися щоками до зубів. При цьому наголошується підвищене слиновиділення.
Лікарю необхідно звертати уваги на:
- Рівень рецесії ясен;
- Наявність не каріозних уражень твердих тканин зубів: ерозії, клиновидні дефекти;
- Стертість зубів;
- Стан оклюзії;
- Наявність суперконтактів;
- Наявність тріщин, сколів емалі.
В ході опитування стоматолога слід уточнити і навіть попросити продемонструвати техніку чищення зубів, запитати про використовувані засоби гігієни по догляду за порожниною рота, про звички, професії і сфері діяльності. Уточнити, коли останній раз були у стоматолога і з якої причини. Чи знаходиться пацієнт під наглядом інших фахівців. Чи давно проходив загальне обстеження (аналізи, ЕКГ, флюорографію), бо даний стан може сигналізувати про проблеми, що виникли або виникають в інших органах і системах організму.
Лікування підвищеної чутливості зубів.
Лікування підвищеної чутливості зубів є досить довгим процесом. Важливо правильно вибрати метод. Лікування зубів з підвищеною чутливістю може бути домашнім, може бути професійним.
З домашнього лікування застосовуються:
- Розчини ромашки;
- Розчини кори дуба;
- Пасти для чутливих зубів;
- Ополіскувачі порожнини рота;
- Мазі на основі кунжутного масла.
Взагалі цей список може бути продовжений безліччю пунктів. І часто пацієнти, приходячи вже від нестерпного болю, можуть розповідати про деякі з них. Але все це не впливає на дентинну рідину, не змінює склад мікро- та макроелементів емалі та дентину, а лише вуалює біль.
Професійне лікування підвищеної чутливості зубів різноманітне.
Тут все залежить від матеріальної бази і від ступеня чутливості зубів.
1 -а методика лікування гіперестезії зубів – це фторування. Суть полягає в тому, що використовуються препарати, дія яких спрямована на закупорювання дентинних трубочок. Вони перекривають і ущільнюють дентинні трубочки. Відбувається припинення руху дентинної рідини, а значить, і усунення больових відчуттів. Методика передбачає використання професійних зубних гелів і лаків, а так само і домашнє щоденне використання фторовмісних паст.
2 – а методика лікування гіперестезії зубів спрямована на зниження чутливості нервових закінчень. Тобто на їх десенсибілізацію. Процес цей довгий. Результати лікування вельми віддалені.
Суть методу полягає в тому, що кальцій надходить в дентинні канальці, проникає через них в нервові закінчення. При достатньому скупченні іонів кальцію створюється захисна оболонка, яка перешкоджає проникненню больових імпульсів. У стоматології використовуються спеціальні професійні пасти з кальцієм, якими заповнюють капи для пацієнтів. І пацієнт сидить певний час з такою капою в кріслі, забезпечуючи масове надходження кальцію в нервові закінчення.
Для закріплення ефекту в домашніх умовах використовують спеціальні пасти – десенсітайзери. Це пасти з великим вмістом необхідних мікроелементів, таких як кальцій, фосфор, фтор. Тобто це пасти на основі лугу, які потрапляючи в дентинні трубочки, призводять до дегідратації дентинних трубочок. Використовують десенсітайзери не частіше, ніж три рази на рік.
Хороші результати лікування дає при використанні електрофорезу з глюконатом кальцію 10% розчином. Такий вид лікування використовується курсами по 10 – 12 процедур протягом 10 – 15 хвилин.
Звичайно, потрібно сказати про те, що вище перераховані методики лікування підвищеної чутливості зубів будуть ефективні лише в тому випадку, коли будуть усунені причини: вилікуваний карієс, нормалізована психосоматика, досягнута правильна техніка чищення зубів, вилікувано або нормалізовано загальний стан організму.
Continually reinvent exceptional benefits without market-driven schemas. Holisticly redefine high standards in information before diverse resources. Dynamically visualize long-term high-impact alignments before high standards in.
Proactively streamline proactive meta-services after installed base bandwidth. Seamlessly procrastinate customer?
Intrinsicly conceptualize fully tested communities before resource-leveling meta-services. Rapidiously predominate cooperative leadership skills through.
Intrinsicly integrate professional meta-services after seamless leadership skills. Compellingly develop backward-compatible ideas through virtual.